POZNAJ HISTORIĘ: RAJDOWA ŠKODA 1100 OHC

April 2, 2018
W latach 50. ŠKODA zaprojektowała i stworzyła dwumiejscowy samochód wyścigowy, który mógł konkurować ze słynnymi sportowymi samochodami z Włoch, Wielkiej Brytanii lub Niemiec. Jak powstało 1100 OHC i dlaczego zbudowano tylko dwa egzemplarze?

Lata 50. to dziesięciolecie, w którym powstało wiele pięknych samochodów sportowych i wyścigowych. Niektóre z nich – oczywiście po wielu liftingach – produkowane są do dziś. Również ŠKODA dołączyła to tego specyficznego „wyścigu zbrojeń” i w 1957 roku powstały dwa egzemplarze dwumiejscowego auta, które mogło osiągnąć prędkość nawet 200 km/h. Wówczas to był naprawdę imponujący wynik.

Tak powstała ŠKODA 1100 OHC

Auto otrzymało nazwę 1100 OHC. Pod jego maską znajdował się zmodyfikowany rzędowy silnik ŠKODY o pojemności 1089 cm³ i mocy 70 kW (95 KM) z dwoma gaźnikami napędzający tylne koła.

W przeciwieństwie do swoich poprzedników, ŠKODY SPORT i SUPERSPORT, model 1100 OHC był prawdziwym wyścigowym prototypem – z nadwoziem z włókna szklanego umieszczonym wokół rurowej ramy, a nie na seryjnym podwoziu.

Dlaczego było to takie ważne? Po pierwsze, samochód stał się znacznie lżejszy. Przy 3880 mm długości 1100 OHC ważył zaledwie 550 kg – współczesna limuzyna ŠKODA 440 była około dwukrotnie cięższa.

Dobre wyniki w wyścigach

Nic więc dziwnego, że 1100 OHC wypadło dobrze w sportowej rywalizacji: zdobyło kilka czołowych pozycji zarówno na imprezach w Czechach, jak i podczas międzynarodowych wyścigów. Niestety, ze względu na sytuację polityczną w tamtych czasach auto brało udział w rywalizacjach w krajach socjalistycznych, a marzenie o wyjeździe do Le Mans nigdy się nie ziściło.

Z tego samego powodu budowa „cywilnej” wersji nigdy nie była rozważana, ponieważ takie samochody nie były uważane za odpowiednie dla socjalistycznego społeczeństwa.

Powstała też wersja coupé

W 1959 roku powstały tylko jeszcze dwa egzemplarze 1100 OHC, tym razem z nadwoziem coupé wykonanym z aluminium. W przeciwieństwie do purystycznej wyścigowej estetyki roadstera, wersja coupé nadawała pojazdowi bardziej elegancki i wyrafinowany wygląd. Chromowana listwa na przedniej kratce znalazła się potem nawet w Jaguarze E-type, który pojawił się na ulicach dwa lata później.

Mimo cięższej karoserii i seryjnego nadwozia model 1100 OHC coupé był nadal wyjątkowo lekki (ważył zaledwie 618 kg) i żwawy. Wersja coupé była przeznaczona również do wyścigów, ale oba egzemplarze, kiedy trafiły do właścicieli, uległy zniszczeniu w wypadkach na drogach publicznych.

Zapowiadało się pięknie, ale…

Możemy jedynie spekulować, co by się stało, gdyby okoliczności pozwoliły na opracowanie 1100 OHC w prawdziwej wersji drogowej i udostępnienie ogółowi społeczeństwa. Może auto stałoby się prawdziwą legendą wśród samochodów sportowych?

Obecnie spośród wszystkich czterech wyprodukowanych 1100 OHC oba roadstery są w doskonałym stanie technicznym. Jeden znajduje się w rękach Muzeum ŠKODA w Mladá Boleslav, drugi należy do importera ŠKODY w Wielkiej Brytanii. Oba regularnie pojawiają się na zlotach pojazdów historycznych.

Jeśli zaś chodzi o wersję coupé, los jednego z egzemplarzy jest nieznany, a podwozie i silnik drugiego zostały niedawno znalezione i nabyte przez ŠKODA AUTO. W tej chwili samochód jest restaurowany do pierwotnej specyfikacji i dołączy do roadstera w Muzeum ŠKODA.

Ostatnie newsy