Podium Mistrzostw Europy klasyfikacji juniorskiej dla załogi ŠKODA Polska Motorsport

July 1, 2019
102 załogi zgłosiły się do startu w Rajdzie Polskim – drugim, po legendarnym Monte Carlo, najstarszym na świecie rajdzie samochodowym. Dla załogi ŠKODA Polska Motorsport był to wyjątkowy rajd, w którym wystąpiła jako lider klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski. Ostatecznie Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk wywalczyli trzecie miejsce w klasyfikacji juniorskiej Mistrzostw Europy, co jest pierwszym międzynarodowym sukcesem załogi oraz utrzymali pozycję lidera w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski z 80 punktami na koncie.

Rajd Polski już po raz 50-ty zaliczany jest do cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Europy. Tym razem do startu zgłosiły się 102 załogi, co stanowiło najliczniejszą frekwencję od ponad 40 lat. Trasa rajdu objęła 200 km szybkich, szutrowych mazurskich odcinków specjalnych.

Rywalizacja rozpoczęła się już w piątek rano na odcinku kwalifikacyjnym, gdzie załoga ŠKODA Polska Motorsport zaprezentowała bardzo wysokie tempo, zdobywając trzecie miejsce. Pierwszy dzień, z widowiskowym odcinkiem specjalnym „Mikołajki Arena”, Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk zakończyli na podium dwóch klasyfikacji zdobywając pierwsze miejsce w RSMP oraz trzecie miejsce w ERC.

Drugiego dnia Rajdu Polski załoga Marczyk/Gospodarczyk konsekwentnie realizowała plan zakładający mądrą i równą jazdę. Taktyka pozwoliła na bezpieczne podnoszenie tempa i w konsekwencji zwycięstwo na czwartym odcinku specjalnym Olecko w klasyfikacji RSMP i wywalczenie czwartej pozycji w ERC. Kolejny odcinek specjalny „Mikołajki Arena” to dla załogi ŠKODY spektakularne, pierwsze zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Europy. Po dziewięciu sobotnich próbach sportowych duet Marczyk/Gospodarczyk zajmował czwarte miejsce w ERC oraz utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski.

W niedzielę, na 12 odcinku specjalnym „Użranki”, z powodu przebicia jednej z opon, Miko i Szymon odnotowali dużą stratę czasową. Ze względu na długość odcinka zawodnicy musieli dokonać zmiany koła, tracąc tym samym szansę na życiowy wynik w Mistrzostwach Europy i zwycięstwo w Mistrzostwach Polski. Pomimo tej trudnej sytuacji, będącej jednak nieodłączną częścią rajdów samochodowych, załoga ŠKODY zapowiedziała walkę do samego końca, co zaowocowało punktami za drugie miejsce na Power Stage (RSMP) „Użranki”.

Ostatecznie Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk wywalczyli ostatni stopień podium w klasyfikacji juniorskiej Mistrzostw Europy i czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej RSMP.

Rajd Polski w klasyfikacji Mistrzostw Polski wygrała załoga Łukasz Habaj/Daniel Dymurski (ŠKODA FABIA R5). Drugie miejsce zajął Aron Domżała pilotowany przez Jarosława Barana (ŠKODA FABIA R5), a podium uzupełnił Tomasz Kasperczyk i Damian Syty (Ford Fiesta R5).

Klasyfikację generalną Mistrzostw Europy wygrała załoga Aleksiej Łukjaniuk/Aleksiej Arnautow, która odnotowała najlepsze czasy na 11 z 15 odcinków specjalnych. Drugie miejsce zajęli Jari Huttunen i Mikka Lukka, na trzecim miejscu uplasowali się aktualni liderzy FIA ERC- Łukasz Habaj z Danielem Dymurskim.

Następna runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski odbędzie się za niespełna dwa tygodnie. Na litewskich szutrach rozegra się jedyna zagraniczna runda krajowego czempionatu, gdzie reprezentanci zespołu ŠKODA Polska Motorsport ponownie pojawią się w roli liderów klasyfikacji generalnej. Zeszłoroczna edycja tej imprezy była wspaniałym sukcesem załogi ŠKODY i pierwszą, wygraną przez nich rundą w klasyfikacji generalnej RSMP.

Prezentowany materiał dotyczy samochodu rajdowego i ma charakter wyłącznie wizerunkowy. Samochód ten nie jest dostępny w sprzedaży na rynku polskim.

Ostatnie newsy