ODSZYFROWYWANIE TABLIC REJESTRACYJNYCH: SZWAJCARIA

November 19, 2019
Czy wiesz, dlaczego w Szwajcarii możesz spotkać dwa pojazdy o tym samym numerze rejestracyjnym? Albo dlaczego Szwajcaria ma międzynarodowy kod CH? A ile kosztował najdroższy szwajcarski numer rejestracyjny? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!

Tym razem seria o odszyfrowywaniu tablic rejestracyjnych rozpoczęła eksplorację numerów rejestracyjnych w kraju najbardziej znanym z luksusowych zegarków i usług bankowych, a ostatnio jako ojczyzna sławnego tenisisty Rogera Federera.

Zaczynając od początku: czy wiesz, dlaczego Szwajcaria ma międzynarodowy kod CH? Jeśli nie masz pojęcia, nie martw się, bo w żadnym wypadku nie jesteś sam. CH to skrót od łacińskiej nazwy Konfederacji Szwajcarskiej Confoederatio Helvetica.

Zdarza się również, że jest to skrót, który znajduje się z tyłu wszystkich szwajcarskich pojazdów, gdy wyjeżdżają za granicę - Szwajcaria zachowała tradycyjną naklejkę, ponieważ (przynajmniej na razie) szwajcarskie tablice rejestracyjne nie zintegrowały międzynarodowego kodu. Może się to zmienić, ponieważ w Szwajcarii istnieje inicjatywa obywatelska, która dąży do przeprowadzenia referendum w celu podjęcia decyzji w tej sprawie.

Historia numerów rejestracyjnych w Szwajcarii sięga 1894 roku, kiedy kanton Basel-Stadt uchwalił przepis, zgodnie z którym wszystkie pojazdy silnikowe muszą być wyposażone w tablicę rejestracyjną. Z czasem rozporządzenie to zostało przyjęte również w innych kantonach, w taki sposób, że do 1905 r. obowiązywało ono w całej Szwajcarii.

Obecny system numerów rejestracyjnych w Szwajcarii został wprowadzony w 1933 r., co oznacza, że pozostaje niezmieniony od 86 lat. Jednak w najbardziej zaludnionych kantonach wkrótce zostanie osiągnięta maksymalna liczba możliwych kombinacji, więc w najbliższej przyszłości może być konieczne zreformowanie tego systemu.

Szwajcarskie numery rejestracyjne składają się z dwóch pierwszych liter wskazujących na jeden z 26 szwajcarskich kantonów, po których następuje maksymalnie sześć cyfr, które są numerem seryjnym. Tylna płyta przedstawia również szwajcarski herb po lewej stronie i herb kantonu rejestracyjnego po prawej stronie. Przednia tablica rejestracyjna jest mniej więcej o jedną trzecią mniejsza od tylnej i zawsze jest prostokątna. Tylna płyta może być prostokątna lub kwadratowa, w zależności od woli właściciela. I tutaj napotykamy jeden z czynników specyficznych dla szwajcarskiego systemu: numer rejestracyjny nie jest powiązany z pojazdem, ale z właścicielem. W związku z tym tabliczki nie trzeba używać tylko dla jednego samochodu - można ją stosować naprzemiennie w przypadku dwóch samochodów.

W Szwajcarii numery rejestracyjne mogą być przekazywane od rodziców dzieciom. Niektóre tablice stały się częścią dziedzictwa rodzinnego. Im starsza tabliczka, tym niższy numer i, np. w Wielkiej Brytanii, tym bardziej prestiżowy. Na tym nie kończy się podobieństwo do systemu brytyjskiego. W Szwajcarii na sprzedaż są też wycofane tablice rejestracyjne, z tą różnicą, że to tutaj poszczególne kantony określają, które będą oferowane na sprzedaż. Numery rejestracyjne są wystawiane na aukcji, a najbardziej prestiżowe przyciągają oferty w setkach franków szwajcarskich. Najdroższa jak dotąd tablica to ZG 10, która w 2018 r. pobrała 233 000 franków (215 000 EUR) na aukcji.

Oprócz tradycyjnych tablic rejestracyjnych na szwajcarskich drogach można również znaleźć specjalne tablice rozpoznawalne po różnych schematach kolorystycznych - litery i cyfry wydają się być czarne, ale kolor tła się zmienia. Na przykład tablica rejestracyjna z niebieskim tłem wskazuje pojazd budowlany lub pojazdy straży pożarnej, a zielone tło jest używane do maszyn rolniczych. Tylko tablice wojskowe mają nie czarne litery i cyfry - mają białą literę na czarnym tle, a liczba zaczyna się na literę M, a nie kod kantonu.

PYTANIA IMPORTERA Odpowiedzi: Emanuel Steinbeck PR Manager, ŠKODA Szwajcaria

Jak podsumowałbyś historyczną obecność ŠKODY na swoim rynku?

Historia sukcesu ŠKODY w Szwajcarii rozpoczęła się w 1992 roku. W pierwszym roku tylko 60 pojazdów ŠKODA zostało zaimportowanych przez ASO AMAG - 30 ULUBIONYCH i 30 FORMANÓW. Zmieniłoby się to jednak dość szybko w kolejnych latach - przede wszystkim po wprowadzeniu na rynek OCTAVIA w 1996 r., a w szczególności jego pochodnej 4x4 w 1999 r. OCTAVIA była i jest idealnym samochodem dla Szwajcarii. W 2002 r. - zaledwie 10 lat po zaimportowaniu pierwszych samochodów - ŠKODA sprzedała ponad 4500 pojazdów.

Jak obecnie działa ŠKODA na twoim rynku?

W 2018 roku ŠKODA sprzedała ponad 19 000 pojazdów w Szwajcarii, co daje jej udział w rynku na poziomie 6,4% i czyni ją czwartą najlepiej sprzedającą się marką. Obecnie udział ŠKODY w rynku szwajcarskim wynosi 7,7%, zajmując czwarte miejsce w wyjątkowo konkurencyjnym otoczeniu - odpowiada to około 15 500 sprzedanym egzemplarzom ŠKODA (rejestracje pojazdów na koniec sierpnia 2019 r.).

Które modele najlepiej sprzedają się na twoim rynku i jak wypadają w porównaniu z konkurencją w swoim segmencie?

OCTAVIA jest zdecydowanie najlepiej sprzedającym się modelem ŠKODA w Szwajcarii - i po raz drugi z rzędu jest również najlepiej sprzedającym się samochodem w Szwajcarii. Ponadto OCTAVIA to najlepiej sprzedający się pojazd kombi i flotowy. KAROQ jest siódmym, a KODIAQ ósmym najlepiej sprzedającym się samochodem we wszystkich markach (dane na koniec lipca 2019 r.). W segmencie SUV-ów KAROQ i KODIAQ zajmują drugie i trzecie miejsce pod względem sprzedaży wszystkich marek, pokonanej jedynie przez Volkswagena Tiguan (dane na koniec lipca 2019 r.).

Czy jest coś specyficznego dla Twojego rynku lub kraju?

ŠKODA sprzedaje dość wysoki odsetek samochodów RS w Szwajcarii (obecnie 15% OCTAVIA to samochody RS, a 29% KODIAQ to samochody RS). Istnieje również duży odsetek samochodów 4x4: ponad 55% wszystkich pojazdów ŠKODA jest zamawianych z napędem na cztery koła, a 56% wszystkich klientów OCTAVIA wybiera napęd na wszystkie koła (dane na koniec lipca 2019 r.). Szwajcaria jest krajem posiadłości 4×4 - dlatego nasze hasło „ŠKODA. Made for Switzerland” pasuje idealnie.

Ostatnie newsy