ODŚWIEŻONA WERSJA RAJDOWEJ ŠKODY FABIA R5

ODŚWIEŻONA WERSJA RAJDOWEJ ŠKODY FABIA R5 GOTOWA DO PIERWSZYCH STARTÓW

ODŚWIEŻONA WERSJA RAJDOWEJ ŠKODY FABIA R5 GOTOWA DO PIERWSZYCH STARTÓW

8. 5. 2019

Nowa odsłona ŠKODY FABIA R5 jest gotowa do startów w rajdach. Sportowa wersja jednego z najpopularniejszych modeli marki uzyskała homologację Międzynarodowej Federacji Sportów Motorowych (FIA). Odświeżona ŠKODA R5 ma jeszcze lepsze parametry techniczne i została wyposażona w kluczowe elementy designu modelu FABIA najnowszej generacji.

Rajdowa wersja seryjnego modelu ŠKODA FABIA to nowy wygląd reflektorów i jeszcze bardziej wyróżniający się przód. Jednocześnie auto zostało ulepszone technicznie pod względem osiągów i niezawodności. FABIA R5 jest wyposażona w jednostkę napędową nowej generacji o pojemności 1,6 litra z turbodoładowaniem. Nowy silnik posiada pompę oleju z ulepszoną regulacją hydrauliczną, elektryczną pompę wodną i dysponuje nowym, bardziej skutecznym systemem chłodzenia. Zawór regulujący ciśnienie w układzie doładowania jest teraz sterowany elektronicznie, a udoskonalone połączenie alternatora z wałem korbowym zapewnia jeszcze lepszą moc silnika podczas przyspieszania. FABIA R5 została także wyposażona w nową elektronikę silnika, w tym system sterowania włoskiej firmy Magneti Marelli oraz nowy wyświetlacz. Skrzynię biegów dostosowano do poprawionych osiągów silnika. Karoseria została wzmocniona, zamontowano nową klatkę zgodnie z regulacją FIA 2019. Nowy układ kierowniczy ma bardziej bezpośrednie przełożenie co daje lepszą przyczepność.

– Udoskonalona ŠKODA FABIA R5 jest kontynuacją udanego projektu R5, który przebiega zgodnie z ustalonym harmonogramem. Pomyślna homologacja nastąpiła zgodnie z nowymi normami bezpieczeństwa FIA. Teraz koncentrujemy się na wprowadzeniu nowego samochodu i rozpoczęciu budowy pierwszych samochodów dla klientów – komentuje Michal Hrabánek, Szef ŠKODA Motorsport.

Do tej pory na całym świecie dostarczono 269 sztuk modelu FABIA R5, w samym 2018 r. sprzedano 80 rajdowych samochodów. W 2019 r. ŠKODA Motorsport wprowadzi dwa samochody do wybranych rund Rajdowych Mistrzostw Świata WRC. Obecni mistrzowie WRC 2 Jan Kopecký i Pavel Dresler z Czech wystartują w kilku imprezach WRC oraz podejmą się obrony tytułu rajdowych mistrzów Czech. Fiński zespół ŠKODY, Kalle Rovanperä i pilot Jonne Halttunen wystartują w nowo utworzonych Mistrzostwach WRC 2 Pro Rajdowych Mistrzostw Świata.

Prezentowany materiał dotyczy samochodu rajdowego i ma charakter wyłącznie wizerunkowy. Samochód ten nie jest dostępny w sprzedaży na rynku polskim.

Ostatnie newsy

Wszystkie newsy