OBSERWUJ DROGĘ JAK KIEROWCA RAJDOWY

July 17, 2018
Aby mieć pełną kontrolę nad samochodem, musisz wiedzieć, co się dzieje na drodze przed tobą. To z kolei oznacza, że musisz wiedzieć, gdzie patrzeć i na co zwracać szczególną uwagę podczas jazdy.

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego kierowcy wyścigowi lub rajdowi stają się nerwowi, kiedy wsiadają do samochodu z kimś niedoświadczonym? Zazwyczaj nie ze względu na to, w jaki sposób amatorzy trzymają kierownicę albo jak wjeżdżają w zakręty. Nie chodzi też o niewłaściwą postawę za kierownicą. Przede wszystkim zwracają uwagę na to, jak kierowca obserwuje drogę.

Czas reakcji nie jest najważniejszy

Wbrew temu, co się powszechnie uważa, o wiele ważniejszy od czasu reakcji jest czas, w którym kierowca zaczyna reagować na to, co dzieje się na drodze. Czyli im wcześniej widzisz zagrożenie i na nie zareagujesz, tym lepiej.

Aby tak się stało, musisz wiedzieć, gdzie kierować wzrok podczas jazdy. Niestety, większość kierowców patrzy głównie na to, co dzieje się bezpośrednio przed maską samochodu. To nie wystarczy.

Na co więc zwracać uwagę?

Odpowiednio wyszkolony kierowca będzie skupiał wzrok na horyzoncie, a nie na drodze tuż przed nim. Dzięki temu może on wykryć zagrożenie, kiedy jest jeszcze dość daleko, i odpowiednio wcześnie zareagować.

Na początku może się to wydawać nienaturalne, ponieważ ludzki mózg ma tendencje do priorytetowego traktowania wszelkich niebezpieczeństw, które są w pobliżu. Kiedy już przyzwyczaisz się do obserwowania drogi w oddali, od czasu do czasu rzucając tylko okiem na najbliższe otoczenie, przekonasz się, że masz znacznie więcej czasu na reakcję – nie tylko w sytuacji awaryjnej, ale także w normalnym ruchu.

Co to daje?

Jeśli masz więcej czasu na reakcję, przygotowanie i podjęcie działań, twoja jazda staje się płynniejsza i pozwala ci w pełni skoncentrować się na kontroli samochodu.

Bądź bezpieczny, obserwuj drogę właściwie!

Ostatnie newsy