NUMER MIESIĄCA 60

February 1, 2019
Pierwsze ŠKODA OCTAVIA zjechały z linii produkcyjnej w Mladej Boleslav 60 lat temu. Kilkadziesiąt lat później - w latach 90. XX wieku – linia nadwozia została przekazana nowej wersji bestsellerowej ŠKODY zaprojektowanej dla współczesnej epoki.

Ta rocznica sprawia, że numer 60 jest idealny dla najnowszego numeru miesiąca Storyboard ŠKODA, naszej serii, w której regularnie rzucamy światło na ciekawe fakty dotyczące samochodów ŠKODA, wyrażone za pomocą określonej liczby.

Pierwsze egzemplarze ŠKODY OCTAVIA ujrzały światło dzienne w styczniu 1959 roku. „Octavia”, oznaczająca ósmy w języku łacińskim, oznaczała nie tylko, że był to ósmy model marki od czasu drugiej wojny światowej, ale także symbolizował fakt, że była to ósma ŠKODA w linii ewolucyjnej z niezależnym zawieszeniem, które producent wprowadził w 1933 roku.

W pierwszej wersji pod maską OCTAVIA krył się solidny 1,1-litrowy silnik z czterema prostymi napędami o mocy 29,4 kW i napędzający tylne koła za pomocą czterobiegowej skrzyni biegów. Miał maksymalną prędkość 110 km/h i zużywał 7,7 litra benzyny na 100 km. W górnej części zakresu OCTAVIA SUPER została wyposażona w większy 1,2-litrowy silnik o mocy 33 kW.

We wrześniu 1960 roku wprowadzono na rynek OCTAVIA COMBI, wersję kombi z dwuczęściową, poziomo dzieloną tylną klapą, która może pomieścić do 1050 litrów wraz ze złożonymi oparciami tylnych siedzeń.

Ostatnia dwudrzwiowa OCTAVIA, szara SUPER, zjechała z linii produkcyjnej w Mladá Boleslav 11 kwietnia 1964 r., otwierając drogę do nowej generacji tylnego silnika ŠKODA 1000/1100 MB z samonośnym nadwoziem. Ostatni egzemplarz powstał w Kvasinach 21 grudnia 1971 r.

W 1966 roku solidna i niezawodna ŠKODA OCTAVIA stała się podstawą TREKKA, pierwszego samochodu wyprodukowanego w Nowej Zelandii, który został opracowany w ścisłej współpracy z czeskim producentem samochodów.

OCTAVIA stała się synonimem marki ŠKODA. Współczesna OCTAVIA, winda z piątymi drzwiami na zawiasach, zadebiutowała w kwietniu 1996 r. i przyciągnęła uwagę takimi cechami, jak m.in. przestronny bagażnik o pojemności od 528 do 1338 litrów. Do tego dołączyły dwa lata później jeszcze bardziej przestronna OCTAVIA COMBI, z napędem na wszystkie koła w 1999 roku.

Druga generacja współczesnej ŠKODY OCTAVIA, produkowanej w latach 2004–2013, wprowadziła zwiększoną wartość użytkową i mnóstwo innowacji, takich jak silniki benzynowe z bezpośrednim wtryskiem paliwa i automatyczna dwusprzęgłowa skrzynia biegów DSG.

OCTAVIA trzeciej generacji, produkowana od listopada 2012 r. i całkowicie ulepszona w lutym 2017 r., jest jedną z głównych modeli obecnej gamy ŠKODA. W tej chwili jest to samochód wybierany przez ponad 2,5 miliona klientów.

ŠKODA OCTAVIA: 60 lat w jednym filmie:
https://www.skoda-storyboard.com/en/models/octavia/number-of-the-month-60/

Ostatnie newsy