NOWE SPOSOBY POZYSKIWANIA ENERGII ELEKTRYCZNEJ

August 6, 2019
Korzystanie z samochodów elektrycznych znacznie poprawia jakość powietrza w miastach. Aby miało to zastosowanie poza miastami, elektrownie węglowe nie powinny być aż tak silnie zaangażowane w produkcję energii elektrycznej przeznaczonej do akumulatorów samochodów elektrycznych. Eksperci poważnie szukają nowych zrównoważonych źródeł uzupełniających elektrownie wodne, słoneczne i wiatrowe. Jakie są ich najnowsze pomysły?

Większość aktualnych prognoz i badań są zgodne, że w krajach o wyższym udziale energii odnawialnych postępy elektromobilności mogą podlegać wahaniom podaży energii elektrycznej. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej znaleźć rozwiązanie dla magazynowania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych na dużą skalę i znaleźć sposób na ich zabezpieczenie innymi źródłami o niskiej emisji, gdy słońce nie świeci, a wiatr nie wieje. Obecnie praca ta leży przede wszystkim w gestii elektrowni jądrowych. Być może dlatego Komisja Europejska, w swoich najnowszych dokumentach, przewiduje, że w 2050 r. Europejski mix energetyczny będzie składał się w 80% ze źródeł odnawialnych, a pozostałe 20% z elektrowni jądrowych.

CZY WIEDZIAŁEŚ O TYM, ŻE...?

….. ŠKODA z powodzeniem pracuje nad zmniejszeniem emisji CO2 wytwarzanych przez produkcję poprzez środki oszczędzania energii oraz poprzez kupowanie i wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych?

Raport roczny firmy z 2018 r. pokazuje, że w ubiegłym roku ponad 58% energii elektrycznej zużywanej przez ŠKODA w jej działalności pochodziło ze źródeł odnawialnych. Średnie zużycie energii na samochód spadło o 36% od 2010 r.

NORDYCCY PIONIERZY

Krajem, który odnosi największe sukcesy pod względem produkcji energii ze źródeł odnawialnych, jest Szwecja.Kraj ten pokrywa ponad połowę (54,5%) całkowitego zużycia energii ze źródeł odnawialnych (w Czechach odsetek ten wynosi około 15%) i coraz bardziej opiera się na farmach wiatrowych. Inspiracją dla Szwecji była Dania, kraj europejski, w którym farmy wiatrowe mają największy udział w całkowitej produkcji energii. Niemcy zajmują czwarte miejsce, zaraz za Irlandią i Portugalią, a Czechy zajmują 14 miejsce, tuż przed Węgrami.

Lokalizacja: Morze Północne, około 120 km od wybrzeża Yorkshire (Wielka Brytania)

Rozmiar: prawie 410 km2

Wysokość turbiny: 65 metrów

Właściciel ogłosił plany instalacji turbin cztery do pięciu razy wyższych - mniej więcej na tej samej wysokości co Shard w Londynie - na Morzu Północnym.

Właściciel: DONG Energy (firma z Danii)

WIELKA CHIŃSKA PODWODNA ŚCIANA

Chiny próbują wykorzystać energię przepływów wodnych w ruchu, który, choć nowy, symbolicznie nawiązuje do historii tego kraju. Rozważa budowę ogromnej elektrowni wodnej w postaci 30-kilometrowej podwodnej ściany oceanu wyposażonej w turbiny. Wstępne obliczenia sugerują, że przepływająca woda morska może wytwarzać energię porównywalną do trzech reaktorów jądrowych.

ENERGIA MOCZOWA

Naukowcy z University of Bath w Wielkiej Brytanii badają zdolność bakterii do przekształcania substancji organicznych, takich jak ludzki lub zwierzęcy mocz, w energię elektryczną. Najważniejsze zalety nowych ogniw, które opracowali zgodnie z tą zasadą, to niska cena produkcji i wydajność przestrzenna. Eksperci nazywają je mikrobiologicznymi ogniwami paliwowymi (MFC) i twierdzą, że MFC można wykorzystać jako „mini elektrownie” połączone z toaletami domowymi w celu wytwarzania energii dla domów, w tym do ładowania samochodów elektrycznych.


Ostatnie newsy