MIKO MARCZYK O WYGRANEJ NA RAJDZIE ŚWIDNICKIM-KRAUSE

April 29, 2019
Cześć! Wczoraj zakończyła się długo wyczekiwana 1 runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski- 47 Rajd Świdnicki-KRAUSE.

Jak co roku to były naprawdę duże emocje. Między innymi dlatego, że na ten rajd czekamy od początku roku, a także dlatego, że rajdowa atmosfera w Górach Sowich jest niepowtarzalna. Myślę, że rajdy są tam jednym z popularniejszych sportów w regionie.

Dla mnie był to wymagający start. Właśnie rozpoczynam swój 3 sezon startów w RSMP, 2 sezon w zespole ŠKODA Polska Motorsport. Moja pozycja przez ten czas się zmienia.

W 2017 roku debiutowałem w Mistrzostwach Polski, w zeszłym roku debiutowałem w ŠKODZIE FABIA R5, a w tym roku startowaliśmy z Szymonem z nr 1. I tak, jeszcze niedawno z debiutantów staliśmy się tymi, którzy powinni przewodzić stawce – co w mojej opinii wcale nie jest takie oczywiste. Z jednej strony sam od siebie wymagam pewnego poziomu sportowego, z drugiej mam świadomość, że całe moje doświadczenie w RSMP to 12 rajdów. To nadal nie jest zawrotna wiedza i doświadczenie pozwalające przewidzieć wszystkie rajdowe zdarzenia.

Dodatkowo, co bardzo mnie cieszy, podczas Rajdu Świdnickiego pojawiło się mnóstwo kibiców- od kiedy jeżdżę w rajdach nigdy nie widziałem takiej frekwencji na trasach. To naprawdę świetne przeżycie jechać wśród tak wielu obserwatorów. Co cieszy mnie jeszcze bardziej, duża część kibiców trzyma kciuki za nasz zespół. Rajd daje możliwość spotkania się choć na chwilę, przybicie piątki, zrobienie sobie zdjęcia. Dla mnie są to jednak nowe doświadczenia. Do tej pory podczas rajdu tylko oglądałem onboardy i zastanawiałem się jak najszybciej pojechać, teraz starałem się wydajnie dzielić czas rajdowy pomiędzy wszystkimi aktywnościami.

Przed rajdem usłyszałem wielokrotnie pytania związane z presją, która na nas ciąży i oczekiwaniami co do naszego wyniku- starałem się na nie odpowiadać, choć sam na odpowiedź czekałem do rajdu- nie wiedziałem co stanie się ze mną, jak sobie poradzę ze stresem. Po prostu korzystając z różnych metod wypracowanych w przeszłości skupiałem się na aspektach sportowych.

Odpowiedź przyszła dość szybko. Duża ilość kibiców, inauguracja RSMP i miejskie odcinki dały mi niesamowitą frajdę. Czułem się naprawdę dobrze, podobnie na OS2 Rościszów-Walim. Pierwszy dzień poszedł zgodnie z planem.

Drugi dzień rozpoczynaliśmy wcześnie rano od najdłuższego, 22 kilometrowego odcinka Kamionki-Walim. Choć samopoczucie było dobre, to już po około 3 kilometrach odcinka popełniłem błąd. Rozpocząłem hamowanie do niewidocznego zakrętu za późno. Zamiast skręcić, wjechaliśmy w szutrową drogę na wprost i stamtąd wycofaliśmy wracając na odcinek. Taka przygoda z samego rana to naprawdę niezła pobudka. Jak to skomentował Szymon na mecie odcinka- „wróciliśmy z dalekiej podróży”. Mieliśmy szczęście, które w rajdach też jest potrzebne.

To wydarzenie zmieniło układ sił i zabrało mi trochę pewności. Nie wpłynęło to diametralnie na nasze tempo, natomiast sami sobie zwiększyliśmy rajdowe emocje. Kolejne odcinki przebiegały pomyślnie. Całościowo udało nam się wygrać 7 z 9 odcinków specjalnych. 2 odcinki, których nie udało nam się wygrać padły łupem Marcina Słobodziana i Kamila Kozdronia. Marcin debiutował w aucie klasy R5. W tym miejscu chciałbym pogratulować mu świetnego tempa, dobrej rywalizacji i zwycięstwa w Power Stage. Pojechał świetny rajd w skali doświadczenia, które posiada w R5tce.

Ostatecznie zakończyliśmy rajd na 1 miejscu w klasyfikacji generalnej i na 1 miejscu w klasyfikacji zespołów producenckich. Mamy powody do zadowolenia, ja mam sporo danych do analizy, żeby być jak najlepiej przygotowanym do kolejnych startów.

Cieszę się bardzo z pracy całego zespołu ŠKODA Polska Motorsport. Warunki, które mam przygotowane w tym roku przez naszych partnerów są naprawdę wyjątkowe i to dla mnie wielka radość, że mogę reprezentować nasz zespół.

Dziękuję Wam bardzo za trzymanie kciuków. Obiecuję działać dalej, żeby poprawiać się i dać Wam kolejne powody do radości!

Pozdrawiam serdecznie,

MikoMarczyk

Ostatnie newsy