Jak powstaje nowa ŠKODA KAROQ?

Jak powstaje nowa ŠKODA KAROQ?

Jak powstaje nowa ŠKODA KAROQ?

16. 8. 2017

Jak wiadomo, opracowanie nowego modelu samochodu to czasochłonny proces. Samo przygotowanie do produkcji może trwać tygodniami lub nawet miesiącami. Jak wygląda ono od kuchni?

„Przygotowania rozpoczynamy już na 48 miesięcy przed rozpoczęciem produkcji seryjnej. Na tym etapie kluczowy jest wybór najodpowiedniejszej lokalizacji – musimy zdecydować, czy będziemy w stanie wytwarzać nowy model w ramach już istniejącej infrastruktury produkcyjnej, czy też będziemy musieli ją rozbudować” – mówi Irena Šubrtová z Działu Zarządzania Projektem w Kvasinach.

Ostateczna decyzja w tym zakresie jest podejmowana na 33 miesiące przed startem produkcji. Maszyny do wytłaczania i spawania są zamawiane na około dwa lata przed ich pierwszym użyciem. „Nasze zaangażowanie w rozwój nowych modeli sięga już wczesnego etapu projektowania. Przygotowanie do produkcji każdego samochodu ciągnie za sobą konieczność sporządzenia niezliczonej ilości dokumentów, m.in. szczegółowej listy podzespołów czy instrukcji produkcji i montażu. Od Działu Rozwoju Technicznego potrzebujemy przede wszystkim informacji na temat wymiarów samochodu i danych projektowych. Musimy mieć pewność, że spełnimy wszystkie zakładane cele produkcyjne” – dodaje Irena Šubrtová

Produkcja seryjna jest poprzedzona seriami egzemplarzy przedprodukcyjnych, które sprawdzają gotowość fabryki i poddostawców. Poszczególne części i podzespoły są egzaminowane przez Dział Jakości, a całe samochody są używane przez Dział Rozwoju Technicznego do szeregu testów przedprodukcyjnych.

Znajdujący się w fabryce Dział Uruchamiania Produkcji zwiększa swoje zaangażowanie na osiemnaście miesięcy przed startem seryjnej produkcji modelu. „Na tym etapie rozpoczynamy regularne spotkania, na których monitorujemy status i progres projektu. Nasze zaangażowanie rozpoczyna się jednak dużo wcześniej – analizujemy koszty uruchomienia produkcji w danym miejscu i szacujemy liczbę potrzebnych samochodów przedprodukcyjnych” – mówi Jiří Závorka z Działu Uruchamiania Produkcji. „Na około osiem miesięcy przed startem produkcji, do fabryki wytwarzającej model, docierają pierwsze części od poddostawców, wtedy rozpoczyna się szkolenie załogi linii produkcyjnej” – wyjaśnia Závorka.

Model KAROQ wytwarzany jest w fabryce ŠKODY w Kvasinach, która skończyła przygotowania do startu produkcji nowego modelu w czerwcu. Zanim do tego doszło, zarówno fabryka, jak i poddostawcy mieli już gotowe nowe urządzenia potrzebne do takich procesów jak: tłocznie dużych elementów karoserii, boków, masek, klap bagażnika czy błotników.