JAK POWSTAJĄ KOŁA?

January 16, 2020
Koła tworzą samochód, jak zgodzi się większość miłośników samochodów i projektantów motoryzacyjnych. Zobaczmy więc, jak powstają koła ŠKODY.

Jedno jest pewne - bez kół samochód nie pojechałby nigdzie. Oprócz tej praktyczności koła są również integralną częścią całego projektu, odgrywając zarówno rolę techniczną, jak i estetyczną. Ich okrągły kształt może być niezmienny, ale nadal stanowią poważne wyzwanie dla projektantów. Zespół projektowy ŠKODA odpowiedzialny za wygląd zewnętrzny również opracowuje koła. Tysiące kandydatów, zarówno świeżo upieczonych absolwentów, jak i doświadczonych profesjonalistów, marzą o szansie dołączenia do działu projektowego ŠKODA, który obecnie ma swoje zespoły w 26 krajach na świecie.

„Na moim biurku leżą portfolia kandydatów z całego świata” - mówi Jiří Hadaščok, koordynator działu projektowania zewnętrznego, który współpracował z takimi firmami jak Volkswagen, SEAT i słynne włoskie studio Giugaro.

Podobnie jak najważniejsze strategiczne decyzje podejmowane przez najwyższe kierownictwo, praca projektantów jest pilnie strzeżona. Przed oficjalnym pokazem zarówno projekt pojazdu, aż po uchwyty, lusterka zewnętrzne i koła, jest ściśle tajny.

Nowe koła do każdego nowego modelu

Gdybyś miał przejść się po Dziale Projektowym ŠKODA w Mladej Boleslavie, zobaczyłbyś tutaj na biurkach wiele wzorów kół. Szkice można było znaleźć w notesach, pełnokolorowych wydrukach wklejonych na tekturze, fragmentach szprych, logo ze skrzydłami, prototypach i ukończonych kołach z linii produkcyjnej. Szkice kół widać również z ekranów tabletów i pokazów slajdów na dużych monitorach LCD.

Z każdym nowym modelem pomysły na możliwe konstrukcje kół zaczynają krystalizować się i ostatecznie rodzi się zupełnie nowa unikalna gama kół. Zasadniczo nie ma dwóch modeli produkowanych samochodów o takich samych konstrukcjach. Chociaż niektóre koła mogą wyglądać bardzo podobnie, każdy projekt został opracowany na nowo dla każdego modelu. Każdy samochód jest dostarczany z własnym asortymentem kół. Najlepiej sprzedająca się ŠKODA OCTAVIA ma około 20 różnych wzorów.

„Podczas genezy procesu przygotowujemy początkową gamę kół, która z łatwością może obejmować dowolną liczbę setek różnych konstrukcji. Wybieramy około pięćdziesięciu z nich do pracy”, wyjaśnia Radim Lísek, koordynator projektu koła. To długa droga od zalążka pomysłu do linii produkcyjnej. „Szkic 2D jest często powiększany do pełnego rozmiaru i wypróbowywany na makiecie nowego modelu. W rzeczywistej sytuacji koło może nie wyglądać tak, jak oczekiwałeś od komputera, ponieważ proporcje również mają znaczenie”- mówi Lísek. Innym sposobem ustalenia, czy koło jest dobrze dopasowane do pojazdu, jest ekranowanie go na dużej ścianie LED w studio projektowym. „W ten sposób dowiadujemy się, czy konstrukcja koła wizualnie pasuje do pojazdu”, wyjaśnia projektant. „Cały zespół ocenia następnie, czy koło i nadwozie pasują do siebie. Nie może sprawiać wrażenia, że jest zbyt delikatny”.

Nie chodzi tylko o pozory

Oprócz estetyki projektanci muszą pomyśleć o wielu innych kryteriach. Muszą współpracować z Działem Rozwoju Technicznego, aby zaprojektować koła, które są solidne i odporne na wstrząsy. Ważną rolę odgrywa także ekonomika produkcji. Innym ważnym czynnikiem jest potrzeba zaprojektowania samochodu idealnego pod względem oporu aerodynamicznego i efektywności paliwowej. „Tworzenie pojazdów zawsze stanowi wyzwanie, bez uszczerbku dla jakości estetycznej, przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej funkcjonalności i skuteczności. Zamiast bardziej wytłoczonych, głębokich i otwartych kół projektujemy koła, które są lżejsze, pełniejsze, bardziej zamknięte i płaskie, aby były jak najbardziej aerodynamiczne ”, mówi Antti Mikael Savio, fiński członek zespołu projektowego ŠKODA.

Savio pomógł również zaprojektować kształt ŠKODA KAMIQ i opracował dziesiątki wzorów kół w ŠKODA Mladá Boleslav. Jeden z nich, dostarczany z ŠKODA FABIA MONTE CARLO, nosi nawet jego imię.

Mówi, że nie jest jednym z tych projektantów, którzy są w stanie wymyślić kompletny projekt za jednym razem. „Czasami tworzę szkic, zostawiam go na kilka miesięcy, a potem wracam do niego. Tylko z perspektywy czasu widzę błędy, które popełniłem ”- mówi absolwent King's College w Londynie, gdzie studiował projektowanie produktów. „Czasami wpada mi do głowy pomysł, który muszę natychmiast naszkicować, nawet jeśli jest to serwetka w kawiarni” - wyjaśnia.

Krystaliczny design

Na wygląd kół ma wpływ krystaliczny design, który jest kluczowy dla ogólnej strategii projektowej ŠKODY. „Inspirowała nas bogata tradycja czeskich producentów szkła”, mówi Jiří Hadaščok. Obecni projektanci pracują z wszelkiego rodzaju technologiami, w tym wirtualną rzeczywistością, która pomaga im patrzeć na samochód z różnych punktów widzenia i wyświetlać go w ruchu. „Konstrukcja obracającego się koła jest tak samo ważna jak konstrukcja stojącego koła”, mówi Hadaščok, który pracuje w dziale projektowania od ponad dwudziestu lat.

Jeśli szkic przechodzi przez pierwszy etap, model 3D jest następnie używany jako punkt odniesienia i tworzona jest próbka. Próbka jest frezowana lub drukowana przy użyciu drukarki 3D, co jest najszybszą opcją. Zatwierdzone modele projektowe są wysyłane do działu klasy A, który odpowiada za prawidłowe i bezbłędne renderowanie modeli wszystkich powierzchni widocznych w samochodzie. Dział montażu spełnia wymagania technologiczne i montażowe właściwe dla każdego projektu. Są one następnie starannie integrowane z ostatecznym modelem, aby wygląd koła pasował do zatwierdzonego szkicu. Ta faza jest bardzo trudna i wymaga doskonałej współpracy ze strony projektantów, działu klasy A i działu montażu, dzięki czemu sposób spełnienia różnych wymagań daje nieskazitelny produkt końcowy.

„W projektowaniu chodzi o osobisty gust, dlatego zawsze opracowujemy wiele projektów. Kiedy ludzie wybierają nasze koła, bardzo nam to pochlebia. Projektujemy je specjalnie dla każdego modelu, aby podkreślić jego charakter ”- mówi Hadaščok, podsumowując w imieniu zespołu.


Ostatnie newsy