Historyczny dzień ŠKODY w WRC 2: załoga Lappi/Ferm rajdowymi mistrzami świata

Historyczny dzień ŠKODY w WRC 2: załoga Lappi/Ferm rajdowymi mistrzami świata

22. 11. 2016

To wyjątkowa chwila dla ŠKODY: „Latający Finowie” Esapekka Lappi i Janne Ferm zostali Rajdowymi Mistrzami Świata. Dzięki swojemu przekonującemu zwycięstwu w Rajdzie Australii zawodnicy ŠKODY zwyciężyli w klasyfikacjach generalnych kierowców i pilotów w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA WRC 2. Dla obydwu to największe osiągnięcia w ich karierach, czemu dali wyraz wspinając się na dach ich FABII R5 na mecie ostatniego rajdu w tym sezonie.

Historyczny dzień ŠKODY w WRC 2

Rajdowy samochód ŠKODY był w tym sezonie wręcz bezkonkurencyjny w swojej klasie: wygrał aż 10 z 13 rund WRC 2 rozegranych w tym sezonie. Także ŠKODA Motorsport okazała się najlepsza wśród zespołów w WRC 2, co wraz z podwójnym sukcesem załogi zapisuje się jako jedno z największych osiągnięć czeskiej marki w jej 115-letniej historii aktywności w sporcie motorowym.

„To jest nasz wielki dzień! Jestem niezwykle dumny z całego zespołu ŠKODA Motorsport. Oczywiście, najbardziej z Esapekki Lappiego i Janne Ferma, którzy w tym australijskim skwarze wynagrodzili całej naszej załodze wszystkie wysiłki i wyzwania, z którymi się mierzyła przez cały ten sezon. Wielkie podziękowania należą się naszym inżynierom i mechanikom, bez których osiągnięcie tego sukcesu nigdy nie byłoby możliwe” – powiedział Michal Hrabánek. Dyrektor ŠKODA Motorsport zauważa, że wynik ten potwierdza jakość pracy działu rozwoju czeskiej marki: „W tym sezonie 10 z 13 rund Rajdowych Mistrzostw Świata WRC 2 zostało wygranych przez naszą ŠKODĘ FABIA R5. To mówi wszystko o jakości i osiągach naszej konstrukcji.”

Nowy samochód rajdowy ŠKODY okazał się najlepszy także w Australii: w finałowej rundzie sezonu komplet punktów zgarnęła załoga prowadzona przez Esapekkę Lappiego, co po zsumowaniu do 130 punktów dało jej awans na pierwsze miejsce klasyfikacji generalnej WRC 2 i tytuł Rajdowego Mistrza Świata, odebrany zeszłorocznemu tryumfatorowi, katarskiemu kierowcy, Nasserowi Al-Attiyahowi.

Drugie miejsce w klasyfikacji WRC 2 i tytuł Wicemistrza powędrował do rodaka Lappiego, Fina Teemu Suninena (120 punktów), który w tym sezonie jeździł ŠKODĄ FABIA R5, zgłoszoną przez prywatny zespół. Tytuł Rajdowego Mistrza Świata WRC 2 jest kolejnym historycznym dokonaniem ŠKODY: Fin Juno Hänninen za kierownicą modelu FABIA SUPER 2000 zdobył w 2011 roku tytuł w poprzedzających tę serię mistrzostwach S-WRC.

Zwycięstwo załogi Lappi/Ferm było wręcz pewne przez wszystkie 280 kilometrów wymagających szutrowych dróg, które złożyły się na odcinki specjalne tegorocznego Rajdu Australii. Z najlepszym czasem osiągniętym już na pierwszym odcinku w piątek, fiński duet objął prowadzenie na samym początku rajdu i stopniowo powiększał swoją przewagę wraz z kolejnymi etapami.

Pomimo kurzu i wysokich temperatur, Lappi nie popełnił żadnego błędu i w wielkim stylu wygrał aż 22 z 23 odcinków specjalnych, dojeżdżając do mety z przewagą aż 4 minut i 35,8 sekundy nad Peruwiańczykiem, Nicolásem Fuchsem, który ostatecznie zajął drugie miejsce w rajdzie, jadąc kolejną ŠKODĄ FABIA R5 (zgłoszoną przez prywatny zespół).

Swoim zwycięstwem w Australii Esapekka Lappi przedłużył swoją dobrą passę, była to dla niego już czwarta wygrana z rzędu. To także dziesiąte zwycięstwo i dwudzieste piąte podium dla fabrycznego zespołu ŠKODY, odkąd zaczął on korzystać z nowej rajdowej FABII R5 od momentu jej debiutu w maju zeszłego roku.

Dla 25-letniego Esapekki Lappiego to największy sukces w jego karierze od czasu zdobycia tytułu Rajdowego Mistrza Europy w 2014 roku. „Nie mógłbym być szczęśliwszy! To jeden z najważniejszych dni w mojej karierze kierowcy rajdowego! Stres przed startem w Australii był ogromny, ale razem z Janne potrafiliśmy zachować zimną krew przez cały rajd i zdobyliśmy tytuł, na który zasługiwała cała nasza załoga. Mam ogromną wdzięczność i uznanie dla wszystkich w ŠKODA Motorsport, którzy zawsze zapewniali nam perfekcyjny pod każdym względem samochód. Teraz jest czas, byśmy razem świętowali ten sukces” – powiedział Lappi.


Oficjalne wyniki Rajdu Australii (WRC 2):

1. Lappi/Ferm (Finlandia/Finlandia) ŠKODA FABIA R5 2 godz. 53 min 38 s

2. Fuchs/Mussano (Peru/Argentyna) ŠKODA FABIA R5 + 4 min 35,8 s

3. Ptaszek/Szczepaniak (Polska/Polska) Ford Fiesta R5 + 6 min 42,9 s


Liczba Rajdu Australii: 4

Esapekka Lappi i Janne Ferm świętowali po Rajdzie Australii swoje czwarte z rzędu zwycięstwo w startach w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA WRC 2, które dało im tytuły mistrzowskie wśród kierowców i pilotów. Spektakularna passa wygranych rozpoczęła się pod koniec lipca w ich ojczyźnie, na szutrach Finlandii. Kolejny tryumf nadszedł w asfaltowym Rajdzie Niemiec. Lappi i Ferm okazali się bezkonkurencyjni także na błotnistych trasach Rajdu Wielkiej Brytanii, który był ostatnim etapem przed wielkim finałem w Australii. Początek sezonu nie zapowiadał tak doskonałego wyniku: po zajęciu trzeciego miejsca w Rajdzie Szwecji, załoga zajęła dziewiąte miejsce w rozgrywanym na Sardynii Rajdzie Włoch i trzecie w Rajdzie Polski. Od kolejnej rundy w Finlandii Lappi i Ferm stanowili już jednak klasę samą dla siebie.