Geneva Motor Show

Geneva Motor Show: DigiLab ŠKODA AUTO przedstawia wizjonerskie usługi mobilności

Geneva Motor Show: DigiLab ŠKODA AUTO przedstawia wizjonerskie usługi mobilności

12. 3. 2018

Na Międzynarodowych Targach Samochodowych w Genewie, DigiLab ŠKODA AUTO prezentuje swoją wizję przyszłości motoryzacji. Swój debiut w Szwajcarii świętuje hybrydowy model koncepcyjny ŠKODA VISION X, który prezentuje najnowsze osiągnięcia marki z zakresu usług wymiany danych i mobilności. Głównym punktem stoiska ŠKODY jest „Tunel Innowacji”, który oferuje interaktywny wgląd w technologie i rozwiązania obecne w samochodach marki.

„Dla ŠKODY cyfrowa przyszłość już się rozpoczęła. Wiele z innowacyjnych rozwiązań z zakresu mobilności, które prezentujemy w Genewie, już funkcjonują w rzeczywistości”, mówi Andre Wehner, Dyrektor ds. Cyfryzacji ŠKODA AUTO. „Prowadzone przez DigiLab projekty obrazują transformację ŠKODA AUTO z producenta samochodów do dostawcy zintegrowanych rozwiązań z zakresu szeroko pojętej mobilności”.

Dyrektor DigiLab ŠKODA AUTO Jarmila Plachá dodaje: „Każdego dnia pracujemy nad innowacyjnymi, zaawansowanymi rozwiązaniami, które uczynią transport indywidualny łatwiejszym i bardziej komfortowym. Na targach samochodowych w Genewie każdy może przekonać się na własne oczy, jak innowacje naszego DigiLabu ułatwiają codzienne życie”.

Laboratorium pomysłów ŠKODY uruchomiło niedawno m.in. projekt dedykowany inteligentnej wyszukiwarce wolnych miejsc postojowych w miastach. Wraz ze swoimi partnerami, DigiLab ŠKODA AUTO rozwija usługę, która poprowadzi do wolnego miejsca na ulicy i umożliwi automatyczne uiszczenie opłaty parkingowej.

ŠKODA Connect już wkrótce z obsługą głosową Alexa z funkcją Smart Home

ŠKODA AUTO zamierza rozszerzyć funkcjonalność ŠKODA Connect o dostarczone przez firmę Amazon urządzenie Alexa. Ten inteligentny system obsługi głosowej umożliwi kontrolowanie swojego samochodu bez opuszczania mieszkania. W połączeniu ze ŠKODA Connect, Alexa będzie potrafić udzielić informacji dotyczących bieżącego stanu przebiegu samochodu, zasięgu przy obecnym stanie paliwa oraz informacji o pozostałych usługach ŠKODA Connect.

Komunikacja samochód-świat zewnętrzny

ŠKODA AUTO pracuje także nad zintegrowanym samochodem umożliwiającym wymianę danych pomiędzy pojazdem, światem zewnętrznym (ang. Car-to-X Communication), lokalną infrastrukturą oraz innymi użytkownikami drogi. Rozwiązania tego typu mają na celu poprawę stanu bezpieczeństwa na drogach, upłynnienie ruchu i zwiększenie komfortu jazdy. Projekt ten jest fundamentalny dla ŠKODY z perspektywy przyszłego rozwoju pierwszego w pełni autonomicznego modelu.

DigiLab ŠKODA AUTO w Pradze

W ramach Strategii 2025, ŠKODA AUTO zdefiniowała digitalizację oraz utworzenie cyfrowych usług mobilności jako priorytetowe obszary dla rozwoju marki w najbliższych latach. Kluczową rolę we wzmacnianiu kreatywnego potencjału oraz cyfrowych kompetencji odgrywa, utworzony specjalnie w tym celu, DigiLab ŠKODA AUTO. Ta specjalna komórka ma za zadanie dostosować całą firmę do wyzwań nadchodzącego świata cyfrowej ery.

Działające jako start-up branży IT przedsięwzięcie, bada i rozwija nowe modele biznesowe, usługi i produkty. Obecnie DigiLab zatrudnia już ponad dwudziestu specjalistów, którzy pracują nad ponad czterdziestoma projektami. Do zadań DigiLabu należy współpraca z zewnętrznymi kreatywnymi umysłami, start-upami i partnerami technologicznymi.