DigiLab ŠKODA AUTO i Champion Motors

DigiLab ŠKODA AUTO i Champion Motors

DigiLab ŠKODA AUTO i Champion Motors

28. 12. 2017

DigiLab, specjalny think-tank ŠKODA AUTO przygotowujący markę na wyzwania przyszłości oraz izraelski importer ŠKODY, Champion Motors, zawiązały spółkę joint venture z siedzibą w Tel Avivie, która rozpocznie swoją działalność w styczniu 2018 roku. Dokumenty tworzące spółkę podpisali w Pradze Dyrektor Generalny ŠKODA AUTO Bernhard Maier, Dyrektor Generalny Champion Motors Dan Orenstein oraz członkowie zarządu izraelskiej strony spółki, Erez Vigodman i dr inż. Yoram Turbowicz.

Cyfrowe laboratorium ŠKODA AUTO DigiLab wkrótce poszerzy swoją działalność o nową siedzibę w Tel Avivie. Stolica Izraela postrzegana jest jako jedno z najdynamiczniej rozwijających się skupisk start-upów z gałęzi IT na świecie. Dwóm pełnoetatowym pracownikom izraelskiego oddziału DigiLabu powierzona zostanie misja nawiązywania kontaktów z wiodącymi start-upami z regionu i opracowywania modeli współpracy z nimi.

„Izrael to cenne dla świata źródło cyfrowej innowacyjności. Obecność w tym miejscu i posiadanie bezpośredniego dostępu do jego kreatywnych zasobów, start-upów, nowych technologii i kompetencji IT ma bardzo duże znaczenie dla ŠKODY” – podkreślił Dyrektor generalny ŠKODA AUTO Bernhard Maier. „Jesteśmy przekonani, że będziemy potrafili wykorzystać potencjał lokalnego kreatywnego ekosystemu i doświadczenia w rozwijaniu cyfrowych innowacji w sposób optymalny dla nas. ŠKODA obecnie skupia się na obszarach obejmujących cyberbezpieczeństwo i analizy big data”.

„Jesteśmy niezwykle dumni z zacieśnienia naszej współpracy ze ŠKODA AUTO i wprowadzenia jej na kolejny poziom poprzez ustanowienie nowej spółki joint venture w Izraelu” – powiedział prof. Itzhak Swary, Prezes Zarządu Champion Motors. „Jestem przekonany, że nasza spółka i aktywna obecność ŠKODA AUTO w Izraelu zaowocuje nowymi możliwościami biznesowymi dla wszystkich stron – czeskiej marki, Champion Motors i lokalnej gospodarki”.

Celem partnerstwa jest wymiana doświadczeń z regionalnymi specjalistami branży IT, firmami i uczelniami. Działania DigiLab będą skupiały się głównie na start-upach o określonym poziomie dojrzałości. Jego zadaniem będzie monitorowanie innowacyjnych projektów na wczesnym etapie ich rozwoju i ocenę ich przydatności do rozwoju wartościowych dla ŠKODY modeli biznesowych.

ŠKODA AUTO będzie pracowała nad tym wspólnie z Champion Motors. Izraelski importer oprócz reprezentowania już od wielu lat czeskiej marki oraz innych marek Grupy Volkswagen posiada także cenne doświadczenie w promowaniu wschodzących przedsięwzięć nowych technologii, działając pod skrzydłami swojego macierzystego koncernu Allied Group. Champion Motors i Allied Group wypracowały wyjątkowo bliskie kontakty ze środowiskiem lokalnych start-upów branży IT oraz funduszami venture capital. Same także już od szeregu lat inwestują w dokonania start-upów, które zostaną teraz skoordynowane z działaniami ŠKODA AUTO DigiLab.

Należące do Allied Group holdingi skupiają się między innymi na tematach cyberbezpieczeństwa. Wśród wielu przedsięwzięć, izraelski importer oraz marka ŠKODA planują skonstruowanie platformy, która pomoże promować start-upy w sektorach samochodowym i inteligentnej mobilności.

Izrael jest domem dla ponad 6000 start-upów, około trzystu centrów badawczo-rozwojowych międzynarodowych organizacji oraz setek firm nowych technologii. Rozwijający się w niesamowitym tempie izraelski przemysł high-tech wspierany jest przez przyjazny inwestycjom sektor finansowy oraz efektywny system inkubatorów i akceleratorów przedsiębiorczości.

Przemysł motoryzacyjny jest jedną z głównych sił napędowych i jednym z największych odbiorców tego kreatywnego środowiska. W projekty związane z przemysłem motoryzacyjnym zaangażowanych jest obecnie w Izraelu ponad 500 start-upów i centrów badawczych – sześć razy więcej niż w roku 2013.