DigiLab Izrael – z jakimi start-upami pracuje ŠKODA?

DigiLab Izrael – z jakimi start-upami pracuje ŠKODA?

DigiLab Izrael – z jakimi start-upami pracuje ŠKODA?

20. 6. 2018

W start-upowych laboratoriach cyfrowych ŠKODA AUTO DigiLab, od stycznia reprezentowanych także przez spółkę joint venture z siedzibą w Tel Awiwie, rozwijane są nowe technologie motoryzacyjne. Działalność DigiLab Izrael koncentruje się wokół współpracy i budowania partnerstwa z wchodzącymi na rynek przedsiębiorstwami, spółkami i uczelniami, gromadzącymi talenty i innowacje technologiczne z branży IT. Współpraca ŠKODA AUTO z izraelskimi start-upami ma na celu tworzenie nowych modeli biznesowych, produktów i usług, skupiających się na digitalizacji, wymianie danych, bezpieczeństwie cyfrowym, łączności, elektromobilności czy jeździe autonomicznej.

Współpraca laboratoriów cyfrowych ŠKODA AUTO z globalnymi start-upami ma na celu poszerzenie usług o nowe formy działalności wykorzystujących technologie cyfrowe. Od stycznia 2018 roku ŠKODA AUTO DigiLab reprezentowane jest także przez spółkę joint venture z siedzibą w Tel Awiwie – stolicy Izraela, postrzeganej jako jeden z najdynamiczniej rozwijających się ośrodków start-upowych na świecie. DigiLab Izrael koncentruje się głównie wokół start-upów o pewnym poziomie dojrzałości, które w krótkim czasie mogą zostać zaimplementowane na rynku motoryzacyjnym. Jednocześnie monitoruje innowacyjne projekty, które, wcześnie rozpoznane, mają szansę zostać opracowane i wdrożone w interesujących modelach biznesowych.

Obecnie ŠKODA AUTO Digilab Izrael współpracuje z dziesięcioma start-upami, a cztery z nich znajdują się już w fazie zaawansowanych prac projektowych. Współpraca z izraelskimi start-upami koncentruje się wokół tematów związanych z big data, bezpieczeństwem w sieci, wymianą danych, mobilnością cyfrową, obszarem connected car i szeroko pojętą digitalizacją.

ANAGOG

Jedną z technologii powstałych w wyniku współpracy ŠKODA AUTO DigiLab Izrael jest system Anagog, który analizując dane ze smartfona kierowcy, uczy się jego zachowań i preferencji. Start-up, początkowo rozwijany jako system pomagający w znalezieniu wolnych miejsc parkingowych w czasie rzeczywistym, obecnie jest w stanie uczyć się bardzo zaawansowanych zachowań użytkownika i może być wykorzystywany do znacznie bardziej kontekstowych usług dla swoich klientów.

THE GUARDIAN

Systemem bezpieczeństwa, potrafiącym za pośrednictwem czujników optycznych, dostępnych wewnątrz kabiny obejmujących analizę 2D i 3D, wykryć najmniejszy ruch – nawet bicie serca siedzącego w samochodzie dziecka, jest The Guardian. System posiada funkcje przypominania o zapinaniu pasów, powiadamiania o naruszeniu przestrzeni pojazdu, monitorowania kierowcy i dostosowywania działania poduszek powietrznych w zakresie poprawy bezpieczeństwa.

OTONOMO

Pierwszą neutralną platformą danych motoryzacyjnych, przekazujących spersonalizowane dane o samochodzie do kolejnych usług, jest Otonomo. System działa na podobnej zasadzie co Anagog – gromadząc i analizując dane o pojeździe, pochodzące z czujników samochodowych. Dzięki temu zapewnia większy komfort jazdy i niższy koszt utrzymania samochodu, np. poprzez aktywny system tankowania na żądanie, czy dostarczania przesyłek bezpośrednio do pojazdu. Dzięki analizie spersonalizowanych danych kierowcy, Otonomo umożliwia stosowanie systemu ubezpieczeń motoryzacyjnych, w którym kierowcy jeżdżący bezpiecznie są odpowiednio gratyfikowani, np. niższymi kosztami utrzymania samochodu.

XM CYBER

Współpraca ze start-upem XM CYBER zapewnia ochronę danych i bezpieczeństwo użytkowników. System wykorzystuje zastrzeżone algorytmy uwzględniające najnowocześniejsze techniki hakerskie. Dzięki współpracy ze start-upami w ramach DigiLab Izrael, ŠKODA AUTO posiada dostęp do najważniejszych innowacji z branży IT, realizując główne założenia strategiczne w ramach „Strategii 2025”, w skład których wchodzą: digitalizacja, elektromobilność, wymiana danych i jazda autonomiczna.