CZTERY GRY KOMPUTEROWE, KTÓRE SPRAWIĄ, ŻE BĘDZIESZ LEPSZYM KIEROWCĄ RAJDOWYM (I JEDNA, KTÓRA JEST PO PROSTU ŚWIETNA)

February 4, 2019
Większość kibiców nigdy nie będzie miała szansy pojechać w prawdziwym rajdzie, choćby amatorskim, nie mówiąc już o pełnoprawnej rundzie WRC. Nam, zwykłym śmiertelnikom, brakuje umiejętności, odwagi i oczywiście zasobów, aby pokonywać odcinki specjalne w szaleńczym tempie. Jest jednak sposób, aby w zaciszu własnego domu poczuć choćby namiastkę tego, co czuje kierowca rajdowy. Wystarczą do tego komputer i odpowiednia gra.

W poniższym zestawieniu prezentujemy najbardziej znane serie gier rajdowych. Dwie z nich otrzymały nazwy na cześć legendarnych kierowców, natomiast trzecia to – można powiedzieć – gra oficjalna, wspierana przez samo WRC. Wśród nich powinniście bez problemu znaleźć taką, która najlepiej będzie odpowiadać Waszym potrzebom. Jeśli jednak komuś zależy na jak najwierniejszym odwzorowaniu warunków panujących na trasie, to spokojnie – mamy także coś dla niego. A na deser gra, która zabiera nas nie na odcinki specjalne, ale na niebezpieczne ulice amerykańskich miast z lat 70.

Colin McRae Rally

Jedna z pierwszych gier rajdowych, którą można właściwie określić mianem protoplasty gatunku. Swój tytuł wzięła od nazwiska legendy WRC, szkockiego kierowcy Colina McRae. Wyszła w 1998 roku i okazała się strzałem w dziesiątkę. Jej twórcy, studio Codemasters, kontynuowali serię do 2007 roku, kiedy to została zastąpiona przez nową serię pt. DiRT.

Richard Burns Rally

Podczas gdy Colin McRae z każdą kolejną częścią był sukcesywnie ulepszany przez swoich twórców, to droga, którą musiał przebyć Richard Burns Rally, aby osiągnąć wspaniałość, była znacznie trudniejsza, ale też dużo bardziej interesująca. Przez lata społeczność graczy kompletnie zmieniła tę grę, dodając do niej nowe trasy, auta, tryby gry (w tym multiplayer), a nawet przepracowując model fizyczny. Co więcej, prace nadal trwają!

WRC

Oficjalna gra WRC przez wiele lat była dostępna tylko na konsole i na wersję PC musieliśmy poczekać aż do 2010 r. To gra pod wieloma względami bardzo ciekawa, jej wielką zaletą było to, że dzięki licencji WRC gracze mogli rywalizować prawdziwymi załogami i samochodami. Co więcej, oprócz współczesny rajdówek twórcy dołożyli także starsze, legendarne modele, m.in. ŠKODĘ OCTAVIA WRC. Ostatnia odsłona serii wyszła w 2017 roku, a prace nad kolejną trwają.

Gran Turismo

Choć nie traktuje o rajdach, Gran Turismo zasługuje na miejsce na naszej liście jako najpopularniejsza gra wyścigowa wszech czasów. Dzięki świetnej grafice i znakomicie odwzorowanym warunkom fizycznym była jedną z pierwszych gier, które rzeczywiście mogły rozwinąć umiejętności kierowcy i mieć jakiekolwiek przełożenie na prawdziwe życie czy wyścigi. Być może połączenie Gran Turismo z którąś z gier rajdowych byłoby najlepszym wyborem dla aspirującego rajdowca?

Driver

Żeby zakończyć trochę lżejszym akcentem, dorzucamy grę, w której realizm schodzi na drugi plan, a na pierwszy zdecydowanie wysuwa się frajda z grania. Bo przecież czasem możecie poczuć się zmęczeni całą tą walką o ułamki sekund, idealnym wchodzeniem w zakręty i słuchaniem komend pilota, prawda? Być może wtedy zechcecie wziąć jakiś stary amerykański wóz i po prostu zwiewać przed policją.

Ostatnie newsy