CO ZABRAĆ ZE SOBĄ NA ODCINEK SPECJALNY. NIEZBĘDNIK KIBICA

April 25, 2019
Kibicowanie kierowcom rajdowym wymaga wyrzeczeń. Długie godziny spędzisz przy trasie, więc musisz być przygotowany na różne scenariusze. Podpowiadamy, co warto mieć ze sobą, by dopingowanie nie stało się uciążliwe.

Na początku musisz zastanowić się, jak chcesz oglądać rajd. Impreza trwa dwa–trzy dni, a każdego z nich odbywa się od sześciu do ośmiu odcinków specjalnych. Jedna próba jest przeprowadzana dwukrotnie – rano i popołudniu. Możesz cały dzień być przy trasie jednego odcinka i nastawić się na długi piknik, ale możesz też przemieszczać się między odcinkami, by zobaczyć rajdówki w akcji w różnych miejscach. Sprawdź mapy rajdu, by nic Cię nie zaskoczyło podczas wyprawy na trasę prób sportowych. Pamiętaj, że wiele dróg jest zamykanych wcześniej i dojazd może być utrudniony.

Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, upewnij się, że masz naładowany telefon, ładowarkę lub power bank. W telefonie sprawdzisz na bieżąco wyniki rajdu, więc nawet stojąc przy trasie, będziesz wiedział, co się dzieje. Możesz też zapisać mapy odcinków specjalnych i wskazówki dotyczące dojazdu, by potem w pośpiechu się nie pogubić ani nie denerwować, gdy zasięg sieci komórkowej nie będzie wystarczający. Rajdy odbywają się pośród pól, lasów, gór, więc nie wszędzie sieć jest dostępna. W samochodzie ustaw lokalną radiostację, która jest partnerem rajdu – to gwarancja, że dotrą do Ciebie najważniejsze informacje o tym, co dzieje się na trasie oraz na drogach.

 

Co jeść na rajdzie?

Zadbaj też o prowiant. Nie we wszystkich miejscach są świetnie wyposażone strefy kibica lub sklepy. Jeśli planujesz spędzić kilka godzin na odcinkach specjalnych, miej ze sobą przynajmniej wodę lub inny napój, owoce i drobne przekąski, które lubisz i możesz spakować do plecaka. Ale nie bierz wałówki jak dla wojska – nie będziesz mieć frajdy z maszerowania z przeciążonym plecakiem.

Gdy wybierzesz wariant ze spędzeniem całego dnia w jednym miejscu, sprawdź, czy w miejscu, w którym planujesz się rozstawić, nie będziesz naruszał niczyjej własności prywatnej ani przeszkadzał innym kibicom.

 

Co jeszcze warto mieć ze sobą?

Chusteczki higieniczne, chusteczki nawilżane lub żel do mycia rąk bez użycia wody też mogą być pomocne. Nie we wszystkich miejscach jest odpowiednia infrastruktura sanitarna.

Na nogi załóż wygodne buty, takie, których nie będzie Ci szkoda, gdy ubrudzą się lub zapylą. Nie wszędzie da się dojść po utwardzonej drodze lub chodniku. Czasem będziesz poruszać się po leśnych lub polnych drogach. Jeśli jest ryzyko deszczu, spakuj do plecaka lekką pelerynę lub weź parasol. Sprawdź prognozę pogody, by dobrać właściwy strój. Czapka i okulary ochronią Cię przed słońcem, a przy okazji osłonią od wszechobecnego pyłu. Duża część rajdów RSMP odbywa się w górzystym terenie, więc aura może się zmienić w mgnieniu oka.

Przygotuj się na długie godziny na nogach. Jeśli masz miejsce w plecaku, weź wędkarskie krzesełko lub koc, by w miarę wygodnie przysiąść w oczekiwaniu na załogi. Krzesełka turystyczne i stoliki są dobrym rozwiązaniem, o ile nie musisz pokonywać znacznych odległości od samochodu i masz ze sobą większą ekipę.

 

Najważniejszą rzeczą, o której musisz pamiętać, jest po prostu dobry humor. Rajdy to fantastyczna dyscyplina, a kibicowanie przypomina piknik, na którym główną atrakcją są pędzące auta. Baw się dobrze!


Więcej z serii: Rajdowe abecadło:

JAK WYGLĄDA TYDZIEŃ RAJDOWY

JAK BEZPIECZNIE KIBICOWAĆ PODCZAS RAJDÓW

Ostatnie newsy