CARSHARING: PODRÓŻ SAMOCHODEM BEZ POSIADANIA WŁASNEGO AUTA

January 4, 2019
Czy posiadasz samochód, którego nie używasz na co dzień? A może nie masz samochodu, ale czasem go potrzebujesz? Carsharing może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Rozpowszechnia się nagminność dzielenia się samochodami jako zjawiska dzielenia się gospodarką, a coraz więcej osób nie postrzega już samochodów jako symbolu statusu, którego nie należy pożyczać za wszelką cenę. Praktyczność carsharingu rodzi się powoli, ale na pewno sprawdza się, gdy ludzie myślą o kosztach związanych z posiadaniem własnego pojazdu lub o tym, jak rzadko muszą faktycznie korzystać z samochodu. Jak ludzie postrzegają carsharing i jak będzie ewoluować ta usługa?

Udostępnianie samochodu można podzielić na dwa podstawowe typy. Pierwszym z nich jest P2P typu common-or-garden (peer-to-peer), czyli dzielenie się między poszczególnymi użytkownikami. Drugi to tak zwany swobodnie funkcjonujący carsharing z samochodami należącymi do osób prawnych. W takim przypadku flota samochodów jest rozmieszczana bezpośrednio na ulicach w określonym obszarze, gdzie można je wynająć.

„Samochody innych osób prywatnych są zwykle pożyczane na wakacje lub na weekend, podczas gdy floty są częściej używane do poruszania się po mieście, jako rodzaj taksówki lub substytutu transportu publicznego”, wyjaśnia Peter Dörner, ekspert ds. udostępniania samochodów w P2P ŠKODA AUTO DigiLab. ŠKODA AUTO DigiLab to laboratorium innowacji zlokalizowane w Pradze, które koncentruje się na kolejnym etapie mobilności, łączności i digitalizacji.

„Uniqway” to unikalna w Europie platforma do wspólnego korzystania z samochodu dla studentów. Usługa jest teraz dostępna dla wszystkich studentów i kadry nauczycielskiej z Czeskiego Uniwersytetu Technicznego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Pradze, a także z Czeskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. ŠKODA AUTO Republika Czeska i ŠKODA AUTO DigiLab pozwoliły na rozwój tej platformy.

KTO MOŻE UZYSKAĆ DOSTĘP DO CARSHARING?

Dla wielu postawa „mój samochód to moja twierdza” nadal jest prawdziwa i byłoby dla nich nie do pomyślenia pożyczenie samochodu obcej osobie lub pożyczenie cudzego samochodu. Jednak ten sposób myślenia zanika, szczególnie wśród młodszego pokolenia, w którym najczęściej można spotkać zwykłych właścicieli samochodów.

Typowi użytkownicy carsharingu to osoby w wieku od 20 do 45 lat mieszkające w większym mieście, które zwykle poruszają się środkami transportu publicznego, rowerem lub skuterem. Korzystają ze wspólnego samochodu na weekendowe wycieczki, aby spotkać się z rodziną lub udać się na imprezy poza miastem. Właściciele wspólnych samochodów są średnio nieco starsi i zwykle mają w domu od dwóch do trzech samochodów. Przyjmują to pragmatyczne podejście, że wynajęcie samochodu kilka razy w miesiącu zwróci im koszty bieżące związane z posiadaniem samochodu.

ŠKODA AUTO i ŠKODA AUTO DigiLab ułatwiają nową platformę car-sharingu, Uniqway, która jest jedyną tego rodzaju w Europie. Szczególną cechą tej usługi jest to, że studenci z trzech uniwersytetów w Pradze pomogli ją ukształtować.

„Są to głównie ludzie, którzy są już daleko od etapu posiadania swojego pierwszego samochodu, miłości ich życia, którą pieszczą i nie pozwalają nikomu prowadzić”, mówi Dörner, opisując typowego właściciela carsharingu. Nawet ci, którzy sceptycznie podchodzą do wspólnego korzystania z samochodów, którzy nigdy nie pożyczą nikomu swojego samochodu, mogą znaleźć się na wspólnej drodze, ponieważ mogą pokusić się o wynajęcie większego samochodu na wakacje lub przeprowadzkę.

Według obliczeń ŠKODA AUTO DigiLab, carsharing jest warty dla osób, które pokonują maksymalnie 15 000 kilometrów rocznie. Ważną grupą użytkowników są ludzie, którzy, powiedzmy, dojeżdżają pociągiem do pracy w dużym mieście. Nie ma sensu mieć samochodu, a oni nie chcą płacić za parking, więc mogą po prostu pożyczyć wspólny samochód na inne wypady do miasta.

JAK DZIAŁA CARSHARING?

W Czechach ŠKODA AUTO DigiLab prowadzi platformę udostępniania samochodów HoppyGo P2P, która obecnie ma ponad 40 000 zarejestrowanych użytkowników, którzy mogą wypożyczać lub oferować samochody za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Dörner mówi, że pewność, bezpieczeństwo, szybkość i łatwość obsługi to cztery główne wymagania osób podejmujących wspólną ekonomiczność. Przez prędkość rozumiemy czas między złożeniem zamówienia a otrzymaniem potwierdzenia pojazdu. „Stwierdziliśmy, że jeśli zgłoszenie dotyczące samochodu trwa dłużej niż dwie godziny bez odpowiedzi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że użytkownik anuluje je i zajrzy gdzie indziej”, wyjaśnia Dörner. „Nikt nie chce niepewności, że trzeba będzie czekać, powiedzmy, pięć godzin, aby zobaczyć, czy dostanie samochód”, wyjaśnia. Sytuacji tej można uniknąć dzięki funkcji „Zarezerwuj natychmiast”, która pomija potrzebę potwierdzenia rezerwacji przez właściciela samochodu, aby dokończyć rezerwację. Po każdej przejażdżce zarówno właściciel, jak i kierowca oceniają się nawzajem pod względem takich aspektów, jak szybkość komunikacji, co ułatwia kolejnym użytkownikom nawigację po dostępnych ofertach.

W aplikacji do udostępniania możesz znaleźć samochód, który możesz dosłownie odebrać za rogiem, więc nie jest tak, jakbyś musiał dostać się do miejsca po drugiej stronie miasta, tak jak w przypadku tradycyjnej wypożyczalni samochodów. Ponadto asortyment samochodów jest często szerszy, w zależności od tego, czy chcesz, aby konkretny samochód go wyczuł, efektownie wyglądający samochód na podróże służbowe, czy praktyczny pojazd na rodzinne wakacje lub przeprowadzkę.

HOPPYGO: JAK TO DZIAŁA

01 REJESTRACJA
Chcielibyśmy cię poznać. Po pierwsze, podaj podstawowe dane osobowe lub podaj je, rejestrując się przez Facebook. Jeśli jednak chcesz zostać częścią społeczności i wynająć samochód, będziemy musieli zweryfikować twój dowód osobisty i prawo jazdy.

02 WYBIERZ SAMOCHÓD
Znajdź idealny samochód w idealnej lokalizacji i czasie. Kiedy masz swojego lidera, po prostu go zarezerwuj. Nie zapomnij sprawdzić recenzji samochodów i ich właścicieli - dzięki tej funkcji staramy się zapewnić Ci satysfakcję.

03 ZAPYTAJ O SAMOCHÓD
Po wybraniu samochodu właściciel samochodu ma 24 godziny na potwierdzenie zgłoszenia. Będziesz także musiał ustalić miejsce i czas przekazania. Po potwierdzeniu tych informacji Twoja prośba staje się wiążącą rezerwacją.

04 PRZEJDŹ DO SAMOCHODU
Następnie spotkasz się z właścicielem, przekażesz samochód i zapłacisz za pośrednictwem aplikacji. Przekazując pojazd, podaj stan pojazdu, w tym stan licznika i poziom paliwa.

05 CIESZ SIĘ JAZDĄ
Hurra! Teraz masz idealny samochód zgodnie ze swoimi wymaganiami i jesteś gotowy na nową przygodę!

06 POWRÓT SAMOCHODU
Każda podróż ma swój koniec, kiedy ją ukończysz, umyj samochód, zatankuj i zwróć samochód w stanie, w jakim go wynająłeś. Nie zapomnij poinformować innych, czy jesteś zadowolony z samochodu i z podejścia właściciela.

W JAKI SPOSÓB UWAŻAĆ

Każdy, kto jest zainteresowany udostępnianiem samochodów, powinien zapoznać się z szerokimi poradami, pomysłami i zaleceniami wyszczególnionymi na blogu napisanym we współpracy z HoppyGo, największym czeskim serwisem udostępniania samochodów P2P. Tutaj znajdą także instrukcję opisującą etapy wspólnego korzystania z samochodu, wyjaśniającą, na co należy uważać, a czego nie przeoczyć.

„Najważniejszą rzeczą jest zachowanie ostrożności podczas przekazania pojazdu”, mówi Petr Dörner, zwracając uwagę, że przy przejmowaniu lub zwrocie samochodu musisz zrobić kilka zdjęć zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Daje to zarówno właścicielowi, jak i kierowcy gwarancję, że w przypadku pojawienia się problemu będą oni w stanie jasno określić, kiedy i jak to się stało oraz w razie potrzeby, skierować roszczenie do ubezpieczyciela. Ważne jest również sprawdzenie, czy osoba przyjeżdżająca po auto to ta sama, która faktycznie złożyła zamówienie, sprawdzając numer prawa jazdy. Właściciele, którzy uważają, że kierowca nie jest godny zaufania, mają prawo nie przekazywać samochodu. Właściciele mogą również zdecydować, czy zezwolić jeździć zwierzętom lub czy też pozwolić palić w samochodzie, czy też pozwolić, aby samochód pojechał za granicę.

W odróżnieniu od tradycyjnej wypożyczalni samochodów, carsharing nie wymaga stosu papierkowej roboty. Umowy są tworzone automatycznie w aplikacji wraz z elektronicznym raportem przekazania. Fotografujesz pojazd, rejestrujesz ilość paliwa w zbiorniku i przebieg kilometrów, a najemca może z radością jechać.

JAKA JEST PRZYSZŁOŚĆ CARSHARINGU?

W miarę ewolucji naszych pomysłów i podejścia do własności samochodów prognozuje się, że liczba osób korzystających z samochodów będzie nadal rosła. Zapytany, czy dzielenie się jest przyszłością dla wszystkich, Dörner odpowiada: „Oczywiście zawsze znajdą się ludzie, którzy potrzebują swojego samochodu każdego dnia, więc udostępnianie samochodów nie będzie dla nich istotne”.

Dla reszty z nas ŠKODA AUTO DigiLab przygotowuje rozwiązanie. Według Dörnera celem jest zapewnienie kompleksowych usług w zakresie mobilności: „Jeśli potrzebuję dłuższej podróży, wygodniej jest podróżować pociągiem. Ale kiedy już dotrę na miejsce, mogę wypożyczyć samochód ze schowanym w nim skuterem, aby szybko i łatwo poruszać się po centrum miasta. Mogę dokonać wszystkich niezbędnych ustaleń w jednej aplikacji”.

Ostatnie newsy