BRATYSŁAWA MA ORYGINALNĄ RZEŹBĘ WYKONANĄ Z LODOWYCH KRĄŻKÓW

May 23, 2019
Co widzisz - logo ŠKODA czy hokeistę? Wszystko zależy od tego, z jakiego kąta na to patrzysz. Ta wyjątkowa rzeźba - składająca się z setek krążków do gry w hokeja na lodzie, prawie kilometra stalowej liny i setek kilogramów żelaza - oferuje obie te właściwości. Odwiedzający IIHF Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie w Bratysławie mogą podziwiać to dzieło sztuki.

Dominik Medveď, jeden z dwóch artystów, którzy wymyślili koncepcję tej atrakcyjnej rzeźby, mówi: „Chcieliśmy połączyć logo ŠKODA i symbol hokeja na lodzie, dlatego wpadliśmy na pomysł stworzenia obiektu, który oferowałby dwa różne obrazy z dwóch różnych widoków”. „ Pomysł powstał dość szybko. Korzystając z oprogramowania 3D, zaczęliśmy planować zawieszanie krążków - mówi Jakub Riedl, drugi z artystów, opisując następny krok. Obaj młodzi mężczyźni są studentami Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Wzornictwa i Projektowania w Bratysławie.
https://youtu.be/vPzR1sljsso 

Wszystko musiało być dokładnie obliczone i równie dokładnie wpisane w plan. „Podczas produkcji najtrudniejszą częścią był wybór materiałów, ale pracowaliśmy z doświadczonymi kolegami, którzy specjalizują się w scenografii” - wyjaśniają artyści.

„Plan polegał na użyciu możliwie najcieńszych kabli, aby nie zniekształcać obrazu. W ten sposób uwaga widza skupiłaby się przede wszystkim na krążkach. Musieliśmy dostosować i wzmocnić całą strukturę, aby uwzględnić tę koncepcję”- mówią Dominik i Jakub.

Sam projekt jest sześcianem o bokach o długości 2,7 metra. Waży 400 kilogramów. Kolejnych 19 żelaznych prętów służy do zawieszenia 361 lin stalowych biegnących na łącznej długości ponad 900 metrów, do których przymocowanych jest 448 krążków. Wykonanie pracy zajęło około dwóch tygodni. „Jesteśmy zadowoleni z wyniku”, z dumą stwierdzają obaj studenci.

Oprócz dokładnego pomiaru pozycji krążków i naprężenia kabli, kolejnym poważnym wyzwaniem było doprowadzenie gotowej rzeźby do miejsca, w którym miała być wystawiona. Odwiedzający mogą podziwiać rzeźbę przed centrum handlowym Eurovea w Bratysławie do końca mistrzostw hokeja na lodzie. „Przejechanie sześciu kilometrów od studia do miejsca wystawy zajęło ponad dwie godziny” - wspominają artyści, opisując transport ciężkiej, ale delikatnej rzeźby.

Ostatnie newsy