Bezpieczeństwo poziom wyżej

Bezpieczeństwo poziom wyżej: funkcje MANOEUVRE ASSIST i PEDESTRIAN MONITOR w modelach ŠKODY

Bezpieczeństwo poziom wyżej: funkcje MANOEUVRE ASSIST i PEDESTRIAN MONITOR w modelach ŠKODY

7. 3. 2018

Samochody ŠKODY wyposażone są w wiele najnowocześniejszych rozwiązań, które w różny sposób realizują jeden wspólny cel: zagwarantować jak najwyższy poziom bezpieczeństwa. Zaliczają się do nich także innowacyjne funkcje MANOEUVRE ASSIST i PEDESTRIAN MONITOR zapobiegające zarówno drobnym kolizjom, jak i potrąceniom pieszych.

„Kwestia bezpieczeństwa ma dla ŠKODY elementarne znaczenie, dlatego nasza marka nie ustaje w wysiłkach, by wprowadzać do swoich modeli najbardziej zaawansowane rozwiązanie znane wcześniej z wyższych segmentów rynku. Dla ŠKODY bezpieczeństwo to nie przywilej, a podstawowe prawo każdego uczestnika ruchu” – mówi Maciej Nowak, Kierownik ds. Produktu marki ŠKODA.

Marka czuje się odpowiedzialna nie tylko za osoby podróżujące samochodem, ale i za pieszych. Dlatego też wraz z modelem KODIAQ wprowadziła innowacyjną funkcję awaryjnego hamowania PEDESTRIAN MONITOR, której celem jest nadzór ruchu pieszych przed samochodem i zapobieganie kolizjom z nimi. Wykorzystując obecny w samochodzie system elektronicznej stabilizacji toru jazdy ESC i zamontowany z przodu pojazdu radar, przy prędkościach w przedziale od 5 do 65 km/h system ten potrafi rozpoznać ryzyko kolizji z pieszym i samodzielnie zareagować, najpierw ostrzegając przed niebezpieczeństwem, ostatecznie automatycznie uruchamiając hamulce. Przy wyższych prędkościach PEDESTRIAN MONITOR reaguje wydając dźwięk ostrzegawczy i wyświetlając ostrzeżenie na desce rozdzielczej. System ten stanowi wyposażenie standardowe w modelach KODIAQ i KAROQ.

Obecne w samochodzie zaawansowane rozwiązania mogą przydać się także w uniknięciu tych mniej poważnych, ale dużo częściej zdarzających się i uciążliwych sytuacji – takich jak stłuczki, wgniecenia i otarcia karoserii podczas manewrowania na parkingach. Wtedy bardzo cenna okaże się funkcja MANOEUVRE ASSIST, która bazując na obecnych w samochodzie czujnikach parkowania i elektronicznych systemach stabilizacji toru jazdy przy niskich prędkościach, rozpoznaje i reaguje na napotkane przeszkody, najpierw wysyłając wizualne i dźwiękowe ostrzeżenia kierowcy, w ostateczności samemu hamując i zapobiegając uszkodzeniu. System MANOEUVRE ASSIST stanowi standardowe wyposażenie modeli KAROQ, KODIAQ, SUPERB oraz OCTAVIA w wersji Ambition.

"Często klienci opowiadają nam, że obie z tych funkcji ustrzegły ich przed kolizją. To chyba najlepsze, co można usłyszeć. Wiedza, że nasze auta nie tylko dobrze spełniają swoją rolę, ale i dzięki zaawansowanym systemom otaczają użytkowników troskliwą opieką, pozwala nam z jeszcze większą dumą oferować polskim Klientom nasze samochody" – podsumowuje Maciej Nowak.