5 SPOSOBÓW, JAK ZACZĄĆ SIĘ ŚCIGAĆ

June 20, 2018
Uwielbiasz oglądać wyścigi i rajdy i chciałbyś spróbować tej adrenaliny samemu? Mamy kilka wskazówek, jak zostać prawdziwym zawodnikiem!

Wielu z Was pewnie uważa, że wyścigi samochodowe nie są dla normalnych ludzi, że są rozrywką dla wyjątkowo bogatych lub ścieżką kariery dla wybitnie utalentowanych. Wcale nie musi tak być. Jest wiele okazji do ścigania, nawet jeśli masz skromny budżet i brak ci odpowiedniego przeszkolenia.

Oto niektóre z nich:

Gokarty

To chyba najbardziej oczywista forma amatorskich wyścigów, a na pewno jedna z najbardziej dostępnych. Tory powstają w wielu miastach. Wystarczy wybrać się na jeden z nich, zapłacić za bilet i tyle. W dodatku można też zabrać ze sobą znajomych i przeprowadzić małe zawody.

Jednak gokarty to coś więcej niż tylko zabawki. Jeśli poważnie podchodzisz do tematu, możesz przejść na wyższy poziom, w którym zabawa staje się już poważnym sportem.

Zwłaszcza dla dzieci karting może stać się bramą do poważnych wyścigów – i jest to pierwszy krok, jaki większość zawodowców wykonała na początku kariery.

AutoSolo, AutoCross, AutoSlalom, Gymkhana

Prędkości są małe; na torze (którym może być nawet opuszczony parking) w tym samym czasie znajduje się jedna osoba, a całość zabawy jest dość bezpieczna. W dodatku daje szansę na poznanie możliwości swojego samochodu.

Amatorskie rajdy

Innym stosunkowo łatwym sposobem poczucia adrenaliny są amatorskie rajdy. Imprezy na czas mają tę zaletę, że nie wchodzi się w bezpośredni kontakt z innymi samochodami, więc ryzyko uszkodzenia swojego pojazdu jest o wiele mniejsze.

W wielu rajdach można nawet startować samochodem „cywilnym”, bez specjalnych foteli wyścigowych, uprzęży czy klatki.

Wyścigi i rajdy samochodów zabytkowych

Jesteś entuzjastą klasycznej motoryzacji? To opcja dla ciebie! Podczas gdy pełnoprawne historyczne wyścigi mogą być drogie, istnieje wiele wydarzeń, które takie nie są. Dodatkowo, klasyczne rajdy samochodowe są często otwarte dla wszystkich, nawet dla właścicieli aut bez sportowych modyfikacji.

Amatorskie wyścigi na torze

Jeśli masz ochotę na bezpośrednią rywalizację, to najlepsze rozwiązanie. W przeciwieństwie do wydarzeń na czas, wyścigi na torze zazwyczaj wymagają specjalnego pojazdu wyścigowego z odpowiednimi zabezpieczeniami.

Na wielu torach w Polsce organizowane są tego typu imprezy, a klasyfikacje prowadzone są w różnych klasach. Warto śledzić strony internetowe torów, by nie przegapić okazji na prawdziwe ściganie.

Na koniec pamiętaj – nie ścigaj się na ulicach, w normalnym miejskim ruchu. Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Ostatnie newsy