5 AKTORÓW O WYBITNYM TALENCIE DO SPORTÓW MOTOROWYCH

April 1, 2019
Szybkie samochody i znani aktorzy są dla siebie stworzeni. Hollywoodzkie gwiazdy jeżdżą w swoich filmach przeróżnymi fajnymi maszynami i często używają drogich samochodów sportowych jako środka transportu w prawdziwym życiu. Zwykle jednak wystarczy jeden rzut oka, aby stwierdzić, że za kierownicą grają. Obserwuj aktora podczas sceny pościgu lub gdy gra rajdowca. Sposób, w jaki aktor siedzi w samochodzie lub w jaki trzyma kierownicę, często zdradza, że w prawdziwym życiu nie jest fanem szybkiej jazdy.

Są jednak wyjątki. Wielu aktorów próbowało w pewnym momencie swojego życia ścigać się naprawdę. Dla większości z nich to tylko hobby, coś czego chętnie próbują, zanim przejdą do następnej ciekawej rozrywki. Niektórym udało się odkryć talent, a nawet rozpocząć coś na kształt motorsportowej kariery, zaś garstka z nich stała się prawdziwymi rajdowcami, a nawet legendami w tej dziedzinie.

Mogłeś o nich słyszeć, ale część nazwisk może Cię zaskoczyć. Z pewnością wiedziałeś, jak mocno szybkość kochał James Dean – to w końcu ona doprowadziła do jego przedwczesnego końca – ale czy potrafisz sobie wyobrazić Jasia Fasolę za kierownicą najszybszego samochodu szosowego na świecie czy też z powodzeniem startującego na torze wyścigowym?

Oto krótka lista sławnych ludzi, którzy za kółkiem radzili sobie równie dobrze, jak za kamerą.

James Dean

Jego kariera rajdowa była tak krótka, jak kariera filmowa. Obydwie skończyły się przedwcześnie 1 października 1955 roku, gdy nadjeżdżające auto wjechało w jego porsche. Dean był wówczas w drodze na tor wyścigowy Salinas. W krótkim czasie, który otrzymał, udało mu się jednak udowodnić, że za kierownicą był prawdziwym asem.

Steve McQueen

Gdy ktoś mówi „aktor rajdowiec”, Steve McQueen zapewne przychodzi Ci do głowy jako pierwszy. Jego film „Le Mans” z 1971 roku jest jednym z najbardziej cenionych filmów wyścigowych, jakie kiedykolwiek nakręcono, a nie mniej znana jest scena pościgu samochodowego w „Bullitcie” (której dużą część przejechał samodzielnie). Jego kariera wyścigowa i wyszukany gust samochodowy były powszechnie znane i do dziś jest ikoną maniaków motoryzacji na całym świecie.

Paul Newman

Nie prowadził ferrari ani gotowych do wyścigów jaguarów, a ścigać zaczął się dopiero po czterdziestce. Mimo to udało mu się stać się prawdopodobnie najbardziej utytułowanym aktorem rajdowcem w historii. Zdobył kilka tytułów w serii SCCA, a w słynnym 24-godzinnym wyścigu wytrzymałościowym Le Mans udało mu się nawet zająć drugie miejsce w klasyfikacji generalnej (pierwsze w swojej klasie). Miał wówczas 54 lata, a ścigał się jeszcze w wieku 80 lat.

Rowan Atkinson

Chociaż jest bardziej „rajdowcem dżentelmenem” i nigdy nie wziął udziału w wielkim wyścigu, nie mówiąc już o zwycięstwie, Rowan Atkinson to prawdziwy automaniak i utalentowany kierowca. Podczas gdy jego najsłynniejsze ekranowe wcielenie prowadzi zdezelowanego mini, Atkinson ma małą flotę ekskluzywnych samochodów i nie boi się ich używać.

Patrick Dempsey

Jest współczesną wersją Steve’a McQueena i Paula Newmana. Patrick Dempsey zdołał zbudować drugą udaną karierę zawodową jako rajdowiec. Aktor, najbardziej znany jako doktor Derek Shepherd z serialu „Chirurdzy”, był regularnym uczestnikiem różnych wyścigów wytrzymałościowych, a jego największym osiągnięciem było drugie miejsce w swojej klasie na 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Mimo że w 2016 r. przeszedł na sportową emeryturę, to wciąż pozostaje bliski motorsportowi jako właściciel zespołu rajdowego.

Ostatnie newsy