200 modeli rajdowych ŠKODA FABIA R5

200 modeli rajdowych ŠKODA FABIA R5 trafiło do zespołów na całym świecie

200 modeli rajdowych ŠKODA FABIA R5 trafiło do zespołów na całym świecie

28. 5. 2018

ŠKODA FABIA R5 odnosi największe sukcesy w historii ŠKODA AUTO. Do tej pory aż 200 egzemplarzy rajdowego modelu, dostarczonych do 89 prywatnych zespołów na całym świecie, osiągnęło 414 zwycięstw i zdobyło 14 tytułów mistrzowskich, uczestnicząc w rajdach w 57 krajach. W trwającym sezonie 2018, załoga ŠKODA wygrała cztery z pięciu rund Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC 2). 200-tny model samochodu wyścigowego odebrał zespół SRT z Łotwy.

Symboliczne odebranie kluczyków do 200-ego modelu ŠKODA FABIA R5 miało miejsce w siedzibie ŠKODA Motorsport, w Mladá Boleslav. Właścicielem szóstego egzemplarza samochodu został Marcis Kenavs z zespołu Sports Racing Technologies (SRT).

Klienci tacy jak SRT z powodzeniem biorą udział w rajdach na całym świecie. Rok 2017, jak do tej pory, uznawany jest za najbardziej udany w historii ŠKODA Motorsport. Szwedzka załoga Pontus Tidemand/Jonas Andersson zwyciężyła w Rajdowych Mistrzostwach Świata (WRC 2). Zespół ŠKODA Motorsport zdobył mistrzostwa zespołowe, czescy zawodnicy Jan Kopecký/ Pavel Dresler wygrali po raz trzeci z rzędu w rajdzie MČR. Zespoły ścigające się w modelu ŠKODA FABIA R5 odniosły zwycięstwo również w Rajdowych Mistrzostwach Azji i Pacyfiku (APRC), Bliskiego Wschodu (MERC), Ameryki Południowej (CODASUR) i Afryki (ARC).

W 2018 roku ŠKODA Motorsport jeszcze większą uwagę skupiła na potrzebach swoich klientów, dla których nowy sezon rajdowy rozpoczął się bardzo obiecująco. Aby kontynuować sukces ŠKODA FABIA R5, zespół ŠKODA Motorsport stale poprawia konkurencyjność modelu rajdowego, stawiając na udoskonalenia technologiczne zapewniające komfort jazdy i bezpieczeństwo kierowców.

"Nasze prace przy modelu ŠKODA FABIA R5 skupiały się na niezawodności. W rezultacie, podczas mistrzostw WRC w sezonie 2017, żaden z naszych fabrycznych samochodów nie musiał wycofywać się z wyścigu z powodu problemów technicznych. Dzięki obecności naszego zespołu w trakcie Rajdowych Mistrzostw Świata, udało nam się zdobyć doświadczenie, które obecnie wykorzystujemy w celu udoskonalania naszych samochodów. Obecnie ŠKODA FABIA R5 jest najlepszym modelem w swojej kategorii. Oferujemy liczne udoskonalenia, na przykład silnik z lepszym momentem obrotowym i mocą" – podkreśla Michal Hrabánek, Szef zespołu ŠKODA Motorsport.